18 czerwca: spotkanie uczestników

Program spotkania

• 15:30 – 16:30 Paweł Swaczyna (Princeton University) wygłosi seminarium pt. Heliosfera: co wypełnia próżnię kosmiczną? poprzez Zoom
  • 16:30 – 17:30 sesja posterowa
  • 17:30 – 19:00 prezentacje uczestników

Miejsce spotkania

Wykład i prezentacje odbędą się w sali 0.03 na parterze wydziału Fizyki, przy ulicy Pasteura 5; zaplanowany jest streaming do YouTube dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć fizycznie.

Streszczenie wykładu

Przestrzeń kosmiczna jest często używana jako przykład niemal doskonałej próżni, znacznie lepszej niż jakakolwiek możliwa do uzyskania w ziemskim laboratorium. Ale ta przestrzeń nie jest kompletnie pusta. Pomiędzy planetami w naszym Układzie Słonecznym znajduje się wiatr słoneczny, który tworzy heliosferę rozciągającą się ponad 100-krotnie dalej od Słońca niż orbita Ziemi. Heliosfera jest tarczą chroniącą przed galaktycznym promieniowaniem kosmicznym i tym samym umożliwiła rozwój życia na Ziemi. O tym jak wygląda heliosfera i jak możemy ją badać opowiem krótko w tym wykładzie.