Budowa amatorskiego radioteleskopu

Szkoła Podstawowa nr 46 im. Stefana Starzyńskiego

Głównym celem realizacji projektu jest budowa radioteleskopu do użytku szkolnego. Celami szczegółowymi są: sprawdzenie praktyczności użycia segmentowego lustra głównego w amatorskich radioteleskopach oraz sprawdzenie dokładności pomiaru samego układu (wliczając w to próby zarejestrowania najjaśniejszch źródeł promieniowania w falach centymetrowych poza układem słonecznym). Nasza praca będzie polegała na modyfikacji zasilacza, wymianie woltomierza w wykrywaczu satelitów oraz wykonaniu odpowiednich pomiarów. Do oczekiwanych rezultatów projektu należą: zmierzenie temperatury jasnościowej Słońca i jasnej strony Księżyca, sprawdzenie możliwości i ograniczeń skonstruowanego teleskopu, wykorzystanie astrografu do zainteresowania uczniów naszego gimnazjum astronomią.

Opiekun projektu: Marta Czerska