Projekt ,,Ochota na Naukę” prowadzony jest przez Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Fizycznego i finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy w ramach programu Aktywna Warszawska Młodzież.
W ramach projektu nieformalne grupy młodzieżowe mogą realizować własne pomysły na badania naukowe lub działania edukacyjne w dziedzinach nauk przyrodniczych i ścisłych. Właśnie rozpocznynamy siódmą edycję programu, która będzie trwała do końca roku szkolnego 2023/2024. W tym czasie odbędą się dwie sesje grantowe: jesienna i wiosenna.
Każda z naszych sesji grantowych przypomina dorosłe konkursy grantowe na badania naukowe. Grupa młodych badaczy przygotowuje wniosek grantowy z opisem swojego pomysłu, harmonogramem pracy grupy oraz kosztorysem. Nadesłane (elektronicznie) wnioski ocenia komisja złożona z pracowników naukowych Wydziału Fizyki UW. Wybrane do finansowania wnioski są następnie realizowane przy wsparciu organizatorów programu. Wyniki prac są prezentowane w czasie końcowej konferencji, która odbywa się w czerwcu.
Szczegółowe informacje i warunki uczestnictwa znajdziecie w regulaminie w zakładce Do Pobrania.
Wśród uczestników programu były drużyny startujące w Turnieju Młodych Fizyków, uczestnicy konkursu EUCYS, grupy znajomych chcących założyć szkolne koło naukowe, chemicy, biolożki, konstruktorzy rakiet, konstruktorki samolotów, twórcy Cyber Kaczki, robota uczącego angielskiego i sztucznej inteligencji grającej w siatkówkę.
W ramach programu młodzież może korzystać z przestrzeni nowoczesnego budynku Wydziału Fizyki UW m.in. z Przestrzeni Wspólnego Namysłu, czyli pomieszczeń przeznaczonych na rozmowy, dyskusje i pracę, a także z laboratoriów należących do studenckich pracowni fizycznych. W ich skład wchodzą nowocześnie wyposażone pracownie mechaniczne, optyczne, elektroniczne. Znajdują się tam między innymi drukarki 3D, skaner, drukarki do drukowania na dużych powierzchniach i wiele innych nowoczesnych urządzeń laboratoryjnych.